czwartek, 26 września 2013

Kuracja drożdżowa cz. I

W zasadzie samorozwój to również piękno... Nasze kobiece piękno :) dlatego też postanowiłam napisać Wam troszkę o kuracji drożdżowej.

Wszystkie znamy różne babcine przepisy na maseczki na włosy... również te drożdżowe. Temat dbania o włosy zawsze był mi bliski od kiedy ładnych parę lat temu poszłam do fryzjera na pasemka... wyszłam prawie z sianem. Prawie, bo końcówki miałam baaardzo przesuszone, a reszta włosów jakoś wyglądała. Zawsze miałam problem z dbaniem o końcówki. Nie nie rozdwajały mi się, ale były zawsze bardziej suche od pozostałej części włosa. Więc u mnie maseczki, odżywki i oleje na włosy to norma przy prawie każdym ich myciu.

Teraz po porodzie włosy zaczęły okropnie wypadać. Tak wiem, że to jest normalne. Bo włosy w ciąży mają rewelacyjną kondycję, a po porodzie wszystko to co powinno wypaść podczas ciąży wypada właśnie ok 3 mc po urodzeniu... i trwa zazwyczaj max do 6 miesiąca. Kubuś będzie miał niedługo skończone 9 miesięcy, a włosy nadal leciały sporymi garściami. Tłumaczyłam sobie to tym, że ciągle mam związane włosy, czyli mniej się przetłuszczają więc mogę pozwolić sobie na mycie co kilka dni (jak chodziłam w rozpuszczonych - myłam włosy codziennie). 

Przeglądając zasoby bogatego w wiedzę wujka Google trafiłam na kurację drożdżową. Wiedziałam o niej już jakiś czas temu, ale ciągle ją odkładałam ze względu na karmienie piersią. W końcu przeczytałam, że drożdże nie szkodzą. Baaa.... mają dużo pożytecznych właściwości. Przedstawię je po krótce:

Czym są drożdże?

Drożdże (Saccharomyces) to grzyby jednokomórkowe z rodziny drożdżakowatych. Są bogatym źródłem skladników odżywczych, mogą być również stosowane pomocniczo w niektórych chorobach jak: cukrzyca, choroby przewodu pokarmowego i nerwowego, w chorobach skórnych (trądzik, łuszczyca), a także w leczeniu osłabienia ogólnoustrojowego i zaburzeń metabolicznych. 

P R Z E C I W S K A Z A N I A 

Wiele osób obawia się, czy spożywanie drożdży nie przyczynia się do nasilenia kandydozy, infekcji grzybicznych np. pochwy czy przewodu pokarmowego. Osobom cierpiącym na kandydozę nie zaleca się spożywania drożdży (nawet jeśli są już martwe), gdyż mimo to są odżywką dla Candida.
 

Rodzaje drożdży:
Istnieje ok. 30 gatunków drożdży, ż czego najbardziej znane są:
1) piekarskie - są powszechnie dostępne w sklepach spożywczych, wykorzystuje się je do ciasta, racuchów czy pizzy.
2) piwne, zawierają więcej składników odżywczych niż drożdże piekarskie, nie widziałam ich nigdzie w sklepach. Pewnie można zamówić przez internet.
3) drożdże winne
 
CO ZAWIERAJĄ DROŻDŻE?

Wartości odżywcze drożdży (kostka 100g):
55 kcal/100g
Białko: 12g
Węglowodany: 1,1 g
Tłuszcz: 0,6 g
Błonnik: 6,9 g
Witaminy: A, D, E, K, B1, B2, B3, B5, B6, Biotyna, B9, B12, C.

Minerały: Sód, Potas, Wapń, Fosfor, Magnez, Cynk, Żelazo, Chrom, Miedź, Kobalt, Mangan, Fluor, Jod, Selen.   

Aminokwasy (m in. tyrozyna, tryptofan, metionina) lecytyna, enzymy (maltaza, laktaza, amylaza, inwertaza, fosforawa)

WŁAŚCIWOŚCI ZDROWOTNE DROŻDŻY
 
- korzystnie wpływają na stan włosów, skóry i paznokci (wzmacniają cebulki włosów, zapobiegają ich wypadaniu i nadmiernemu siwieniu, zapobiegają rozdwajaniu paznokci, wygładzają i oczyszczają skórę z niedoskonałości).
- dzięki całej gamie witamin z grupy B i tryptofanu pozytywnie wpływają na samopoczucie, funkcjonowanie układu nerwowego, przeciwdziałają znużeniu i apatii.

- dzięki zawartości chromu regulują ilość glukozy we krwi, dzięki czemu ograniczają apetyt na słodycze.

- dzięki obecności witaminy B6 przyczyniają się do regulacji prawidłowej wagi ciała. Niedobór tej witaminy może przyczyniać się do kłopotów z prawidłową masą ciała.

- poprawiają przemianę materii.

- likwidują zajady w kącikach ust.

- łagodzą, a czasem nawet niwelują częste i uporczywe bóle głowy (migreny) – skutek niedoboru witaminy B6.

- znacząco łagodzą zmiany trądzikowe i zmiany skórne (np. łuszczyca) – obecność cynku i witamin z grupy B.

- dzięki obecności licznych składników odżywczych działają ogólnie wzmacniająco.

- przywracają właściwą mikroflorę jelitową.

- łagodzą stres, bezsenność i napięcie nerwowe (witaminy z grupy B).

- wzmacniają odporność organizmu (beta-glukan).

Źródło: http://karodos.blogspot.com

O tym jak stosować kurację drożdżową - w następnym poście.

1 komentarz:

  1. To prawda, drożdże mają bardzo pozytywny wpływ na nasz organizm:) Kiedyś stosowałam je na trądzik:) Są skuteczne zdrowe, tanie a często jednak niedoceniane:)

    OdpowiedzUsuń