piątek, 20 września 2013

Codzienna Lista Wdzięczności

Czy potrafisz dostrzegać małe rzeczy w dniu codziennym? Potrafisz się nimi cieszyć? Chcę pokazać ci małe ćwiczenie, byś dostrzegł ile szczęścia jest wokół ciebie. To jest coś czego nie dostrzegasz w dzisiejszym zabieganym życiu. Nie uważasz, że odczuwanie szczęścia jest umiejętnością, którą można sobie wyćwiczyć?

Kiedy myślimy o szczęściu wiele z Nas uważa, że jeszcze wiele Nam brakuje do pełni szczęścia. Lepsza praca, wyższe zarobki, zmiana w partnerze (albo partnera :P), zmiana w samym sobie, lepszy samochód, większy dom, większa rodzina. Nie dostrzegamy tego co mamy teraz. A twoje szczęście jest właśnie tu i teraz.

Możliwe, że już zaznajomiłeś się z tym ćwiczeniem... Nie mniej jednak chciałabym ci o nim przypomnieć :)

ZASADY:

Weź zeszyt lub też stwórz plik na komputerze. Nazwij go: "Lista Wdzięczności". Codziennie rano jak wstajesz, usiądź przy swoim biurku i zastanów się co wspaniałego spotkało Cię poprzedniego dnia. Co otrzymałeś, czego się nauczyłeś, co sprawiło Ci radość, za co chciałbyś podziękować wszechświatowi. Wybierz 5 rzeczy. Zapisz je. Zrób odstęp i następnego dnia dopisz kolejne 5 rzeczy.

Pamiętaj wypisane punkty nie mogą nigdy się powtarzać. To zmusi Cię byś codziennie wynajdywał coś nowego.

Wypisywane przez Ciebie dary nie muszą być koniecznie związane z przeżytym dniem, mogą być związane z całym Twoim życiem, szczególnie jeżeli nagle zaczynasz odczuwać za coś szczególną wdzięczność. Bardzo prawdopodobne, że na początku przyjdą Ci do głowy głównie rzeczy, które uważasz za największe i najważniejsze a dopiero gdy się wyczerpią zaczniesz zwracać uwagę na wszystkie pomniejsze radości i prezenty dnia codziennego.

Gdy zapiszesz te 5 rzeczy przyjrzyj się im i poczuj wdzięczność wobec świata za te dary.

Po prostu przez parę chwil pomyśl o nich intensywnie, przeżyj je w swojej głowie i odczuj, że jesteś za nie szczerze wdzięczny.

Co tydzień, tego samego dnia (niech to będzie ten dzień tygodnia, w którym zacząłeś korzystać z Listy Wdzięczności) poświęć trochę czasu by przejrzeć całą listę od początku do końca. Spotęguje to poczucie wdzięczności jakie odczuwasz wobec swojego życia.

CEL:

1. widzimy, że w naszym życiu dzieją się naprawdę wartościowe rzeczy
2. twoje życie nie jest pozbawione cudownych momentów
3. w swojej głowie budujesz niesamowicie pozytywną mapę myśli 
4. wraca szczęście z każdym dniem :)

Przytoczę ci zasłyszaną historię:
Żył sobie mężczyzna, który miał wszystko. Szczęśliwe małżeństwo, dobrą pracę, samochód, pieniądze, wspaniałych rodziców. Spotkało go nieszczęście, ponieważ stratach tych wszystkich wartości skumulowała się w jednym czasie i został bez niczego. Zmarli jego rodzice, żona odeszła, został zwolniony z pracy czego skutkiem był brak pieniędzy. Popadł w depresję.
Ten ciężki stan trwał do czasu kiedy założył blog i postanowił zapisywać w nim wszystkie małe szczęścia. Np: 
- słoneczna pogoda
- smak kawy 
- uśmiech obcej osoby
- miłe słowo

Można wymieniać w nieskończoność. Potrafisz znaleźć te 5 min dziennie, żeby za tydzień sprawdzić ile szczęścia spotkało cię przez ten czas? Sprawdź ile szczęścia w sobie nosisz :)

A ty za co jesteś wdzięczny? :)

3 komentarze:

  1. Matulu, ciezkie to cwiczenie! I nie chodzi nawet o to, ze jestem taka pesymistka (chociaz to tez przeszkadza), ale moje dni sa tak monotonne i uplywajace wedlug tych samych schematow, ze z zyciu nie dalabym rady wymyslic codzinnie 5 nowych rzeczy! :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja staram się doceniać cieszyć drobiazgami choć pisać hmm ale może spróbuję .

    OdpowiedzUsuń
  3. U mnie pewnie byłby problem z systematycznością, ale pomysł sam w sobie dobry. Bo ten smak kawy i ładna pogoda to też coś fajnego, co łatwo "zgubić" w zabieganej codzienności.

    OdpowiedzUsuń